Ügyintéző: Baranyai Krisztina általános igazgatási ügyintéző E-mail: malyinka.hivatal@gmail.com Tel.: 48/501-206, Fax: 48/501-207
Hagyatéki eljárásban az elhunyt állandó lakóhelye szerinti jegyző illetékes. A hagyatéki eljárás hivatalból indul és illetékmentes. A hagyatéki leltár felvételének határideje: 30 munkanap
Ügyleírás:
A leltárfelvételhez elegendő az idézett személynek megjelenni, nincs szükség valamennyi öröklésre jogosultnak a jelenlétére.
Ha az elhunyt után hagyaték nem maradt, arról jegyzőkönyvet készítünk. A leltározást a jegyző végzi az erre a célra rendszeresített, külön jogszabályban megállapított nyomtatvány kitöltésével. A leltárt 30 napon belül el kell készíteni, e határidőt pedig attól a naptól kell számítani, amikor a jegyző a kötelező leltározás alá eső vagyontárgyról vagy a leltár felvételét kötelezővé tevő tényről, körülményről okiratból tudomást szerzett.
Mit kell leltározni? 1. Magyar állampolgár után belföldön maradt ingatlan vagyont. Ingatlanhoz kapcsolódó jogokat pl: üdülési jog, zálogjog, jelzálogjog, kártérítés iránti jog. 2. Belföldön maradt ingóságokat, ha azok értéke meghaladja a 300.000.- Ft-ot, és - a hagyatékban szülői felügyelet alatt nem álló kiskorú, méhmagzat, - cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett személy, - ismeretlen helyen távollevő személy érdekelt, és ezek a körülmények a halottvizsgálati bizonyítványból megállapíthatók, - nincs ismert örökös, - a leltározást az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó, a hagyatéki hitelező vagy a gyámhatóság kéri, továbbá, ha a bejelentett hagyatéki teher várhatóan meghaladja a hagyatéki vagyon értékét. 3. Az elhunyt tulajdonában lévő folyószámlán lévő követelést, takarékbetétkönyvet, értékpapírokat, gépjárművet, önkéntes nyugdíjpénztári tagságot, szövetkezeti üzletrészt, gazdasági társasági tagságot. 4. A lajstromozott vagyontárgyakat olyan ingóságokat és jogokat, amelyekre vonatkozóan a tulajdonjog vagy a lajstromozott jog megszerzését belföldön vezetett közhiteles nyilvántartásba történő bejegyzés igazolja. 5. Az utolsó havi nyugdíjat, ha az elhunyt nem vette fel, és nincs vele egy háztartásban lakó – állandó lakcím bejelentéssel rendelkező – személy, aki a nyugdíj felvételére jogosult.
Mi a hagyatéki teher? - az örökhagyó illő eltemettetésének költségei, - a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek, valamint - a hagyatéki eljárás költségei, - az örökhagyó tartozásai, - a kötelesrészen alapuló kötelezettségek, - a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek.
A hagyaték átadása a közjegyző feladata.
Kazincbarcikán 2 közjegyző működik, akik meghatározott rendben látják el feladatukat.
1. számú közjegyző Dr. Sád Edvárd Kazincbarcika, Rákóczi tér 3. Tel.: 48/512-020 A páratlan hónapban elhunytak hagyatéka ügyében illetékes. (január, március, május, július, szeptember, november)
2. számú közjegyző Dr. Fodor Richárd Kazincbarcika, Szabadság tér 3. Tel.: 48/512-032 A páros hónapban elhunytak hagyatéka ügyében illetékes. (február, április, június, augusztus, október, december)
Póthagyatéki eljárás Ha a hagyatéki eljárás befejezése után kerül elő a hagyatékhoz tartozó valamilyen vagyontárgy póthagyatéki eljárásnak van helye. Póthagyatéki eljárás az ügyfél kérelmére, vagy hivatalból indítható. Illetékfizetési kötelezettség: Póthagyatéki eljárásban az illeték mértéke 3.000 Ft. Kedvezmények, mentességek: A póthagyatéki eljárásban az eljárás akkor illetékmentes, ha hivatalból indul. Kérelemre induló póthagyatéki eljárás: Amennyiben az eljárás az ügyfél kérelmére indul, a hagyatéki ügyintézőnél beszerezhető, ingyenes nyomtatványt kell kitölteni, és az alábbi iratok csatolására van szükség:
Kapcsolódó jogszabályok: 2010. évi XXXVIII. törvény a hagyatéki eljárásról 29/2010. (XII.31.) KIM rendelet a hagyatéki eljárás egyes cselekményeiről
|