A szálláshely üzemeltetését és az abban bekövetkezett változásokat a szálláshely szolgáltató 8 napon belül köteles bejelenteni a hatóságnál.
Ügyintéző: Baranyai Krisztina általános igazgatási ügyintéző E-mail: malyinka.hivatal@gmail.com Tel.: 48/501-206 Illetékességi terület: Mályinka község közigazgatási területe
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény alapján szálláshely-szolgáltatás csak a kereskedelmi hatóság szálláshely-üzemeltetési engedélyével rendelkező szálláshelyen folytatható. A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X.2O.) Kormányrendelet határozza meg Magyarország területén a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeit és a szálláshely – üzemeltetési engedély kiadásának rendjét.
A rendelet által szabályozott szálláshelytípusok: - szálloda: az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben a szálláshely szolgáltatása mellett egyéb szolgáltatásokat is nyújtanak, és ahol a hasznosított szobák száma legalább tizenegy, az ágyak száma legalább huszonegy, - panzió: az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, ahol az e célra hasznosított szobák száma legalább hat, de legfeljebb tíz, az ágyak száma legalább tizenegy, de legfeljebb húsz, - kemping: az a külön területen kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben szállás céljából a vendégek és járműveik számára elkülönült területet (a továbbiakban: területegység), illetve üdülőházat (a továbbiakban együtt: lakóegység) és egyéb kiszolgáló létesítményeket (például tisztálkodási, mosási, főzési, egészségügyi célokat szolgáló vizesblokk, portaszolgálat stb.) biztosítanak, és amely legalább kilenc lakóegységgel rendelkezik, - üdülőház: az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, közművesített területen létesített szálláshelytípus, amelyben a vendégek részére a szállást különálló épületben vagy önálló bejárattal rendelkező épületrészben (üdülőegységben) nyújtják, függetlenül a szobák vagy ágyak számától, - közösségi szálláshely: az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben az egy szobában található ágyak külön-külön is hasznosításra kerülnek, s ahol az e célra hasznosított szobák száma legalább hat, az ágyak száma legalább tizenegy, - egyéb szálláshely: szálláshely-szolgáltatás céljára hasznosított, az előzőekben felsoroltak alá nem tartozó, nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás rendeltetéssel létesített önálló épület vagy annak lehatárolt része, ahol az e célra hasznosított szobák száma legfeljebb nyolc, az ágyak száma legfeljebb tizenhat, - falusi szálláshely: a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról szóló 2000. évi CXII. törvény szerint kiemelt üdülőkörzethez nem tartozó települések, valamint a természetes gyógytényezőkről szóló külön jogszabály alapján törzskönyvezett gyógyhelyek kivételével az 5000 fő alatti településeken, illetve a 100 fő/km 2 népsűrűség alatti területeken található olyan egyéb szálláshely, amelyet úgy alakítottak ki, hogy abban a falusi életkörülmények, a helyi vidéki szokások és kultúra, valamint a mezőgazdasági hagyományok komplex módon, adott esetben kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt bemutatásra kerüljenek.
Ügyleírás: A kérelmező a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadása iránti kérelmet nyújt be. A kérelemhez mellékelt dokumentumok:
Az ügyintéző a beérkezett kérelem és dokumentáció tartalmának megfelelően megkeresi a kijelölt szakhatóságokat.
Az engedélyeztetési eljárásban – az egyéb szálláshely típus kivételével, és a folytatni kívánt tevékenységtől függően – a területileg illetékes közegészségügyi, élelmiszerbiztonsági szerv, a 10 fő feletti befogadóképességű szálláshely esetében az elsőfokú tűzvédelmi hatóság, továbbá a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal elsőfokú építésügyi hatósága szakhatóságként vesz részt. A szakhatósági állásfoglalás igazgatási szolgáltatási díját a kérelmezőnek kell megfizetni, amelyet a kérelem benyújtásakor igazolni kell. A szálláshely-üzemeltetési engedélyeztetési eljárásban – az egyéb szálláshely engedélyezése kivételével – külön vizsgálat nélkül ügyfélnek minősül a szálláshely, valamint a szálláshellyel közvetlenül szomszédos, a szálláshellyel közös határvonalú, telekhatárú ingatlan tulajdonosa, használója, kezelője. Az ügyintéző a szálláshely-üzemeltetési engedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról határozatot hoz. A határozatot közli • a kérelmezővel • az ügyfelekkel • az eljárásban közreműködött szakhatóságokkal • a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségével • a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségével
Az ügyintéző a jogerős határozat alapján az engedélyt kiadja és ezzel egyidejűleg a szálláshelyet nyilvántartásba veszi és igazolást ad ki.
Adatváltozás: A szálláshely szolgáltató az engedély adattartalmában történő változást haladéktalanul, írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek. A szálláshely-szolgáltatás nyújtására jogosult személyében történő változás esetén a változást, megfelelő igazolás mellett az új jogosult köteles bejelenteni. A szálláshely megszűnését a szálláshely-szolgáltató köteles a megszűnést követő 8 napon belül – az igazolás leadásával egyidejűleg – bejelenteni. Bejelentett adatok módosításának illetéke: - 3.000.- Ft értékű illetékbélyeg amennyiben az adatváltozás a szálláshely-üzemeltetési engedélyről szóló igazolás adattartalmát érinti, - illetékmentes az eljárás, ha nem kell kiállítani új igazolást.
Statisztikai adatszolgáltatás: Az egyéb szálláshelyet üzemeltető szálláshely-szolgáltató köteles a tárgyévre vonatkozóan a tárgyévet követő év január hó 31. napjáig a jegyzőnek írásban adatot szolgáltatni a fogadott vendégek számára és a vendégek által a szálláshelyen eltöltött éjszakák számáról összesítve, valamint magyarországi lakóhellyel rendelkező és azzal nem rendelkező vendégek szerinti bontásban.
Nyilvántartás: A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet 12. § alapján a jegyző a szálláshely-üzemeltetési engedéllyel rendelkező szálláshelyekről nyilvántartást vezet. A jegyző által vezetett nyilvántartás nyilvános, azt az önkormányzat honlapján közzéteszi. Mályinka községben a szálláshely-üzemeltetési tevékenységet folytatók nyilvántartását az alábbiak szerint tesszük közzé:
Kapcsolódó jogszabályok: - a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény
|